Sünnet Yöntemleri

s2

1- Cerrahi Sünnet:

Genel hijyenik şartlar hazırlanır. Çocuk mutlaka yatırılır. Çünkü ayakta hem sünnetçi için zor olur hem de çocuk korku ile rahat durmaz.

Genel anestezi ( Narkoz) veya bölgesel uyuşturma (iğne ile) yapıldıktan sonra penis başına 5-6 mm uzaklığında sünnet derisine bir pens veya kıskaç konulur. Burada pens ağzı içerisine veya kıskacın içerisine penisin baş kısmının girmemesine dikkat edilir. Sonra kıskacın hemen altından bir bisturi (neşter) ile veya cerrahi doku makasıyla sünnet derisi kesilir. Kanayan damar ağızları bulunup tek tek bağlanır. Kesik olan derinin etrafı dikişler ile uç uçuna getirilerek dikilir. En son kesik yaranın üzeri anti bakteriyel pomat sürülmüş bir bez ile evde hafif sızıntı kanaması olmasın diye sarılır.Ertesi gün sargı çıkarılır.

Pansuman gerekmez. Dikişlerde kendiliğinden eriyen cinsten (Katgüt) olduğu için dikiş almaya da gerek yoktur. Bir haftaya kadar dikişler kendiliğinden kopar ve düşer. Çocuk hemen ayağa kalkabilir. Yeme ve içmede bir kısıtlama yapılmaz. 2-3 saat sonra uyuşturucu iğnenin tesiri geçeceğinden çocuk ağrı duymaya başlar. Onun için bu arada ağrı kesici hap, şurup veya fitil verilir.Ayrıca ne kadar hijyenik olursa olsun koruyucu amaçla antibiyotik de eklemekte yarar vardır.

2- Açık Sünnet Metodu (Sleeve Tekniği):

Gene hijyenik şarlar sağlandıktan sonra narkoz ve yerel uyuşturucu altında sünnet derisine 2 si sünnet derisinin altına 2 si de üstüne gelecek şekilde pensler konur. Bu pensler arasından bir makas ile boydan boya penis başına 5 mm kalacak şekilde kesilir. Penis başı kollanır. Daha sonra pensler arasıda sünnet derisi kesilir. İki kesik birleştirilir. Kanayan damarlar tutulur ve çevreye 4 adet dikiş konur.

3- Kıskaç Metodu:

Sünnet derisi çekilerek sündürülür. Penis başının 5 mm üzerinden kıskaç konulur ve damarlar yapışsın diye biraz beklenir. Bir bisturi ile üstte kalan deri kısmı kesilir. Bu metotta fazla bir kanama olmaz. Çünkü her iki sünnet deri tabakası birbirine yapışmıştır. Deri tekrar penis başı gerisine alınır ve pansuman yapılıp kapatılır.

4- Çan Usulü (Gomco Klemp):

Bu usulde özel yapılmış çan şeklinde bir aletten faydalanılır. Bu alet iki kısımdan meydana gelir. Penis başına geçirilen çana benzeyen ana parça ve 2 adette kıskaç. Çan küçük büyük olmak üzere numaralandırılır. Hangisi penis başına uyarsa bu çanın içerisine penis başı geçirilir. Sünnet derisi çanın dış yüzünde kalır. Üste kalan vida şeklindeki kıskaçlar ile sünnet derisi iyice sıkıştırılır ve 5 dakika beklenir. Sonra sünnet derisi çan üzerinden çepeçevre kesilir. Kanama varsa bu damarlar tutulup bağlanılır ve kanama önlenir. Yara pansuman yapılıp sarılır.

5- Koter Usulü:

Burada kesmek için neşter yerine koter kullanılır. Koter, elektrik akımının düşük derecelerinde ısıya bağlı olarak cildi kesen bir alettir. Burada kanama olmaz, olsa bile koter ile bu damarlarda yakılır.

6- Lazerle Sünnet:

Koter yerine kesici olarak lazer kullanılmaktadır. Günümüzde yan etkisi tam olarak bilinmediğinden kullanılması tartışmalıdır.

SÜNNETTE LAZER VEYA KOTER (BİPOLAR SİSTEM) KULLANMANIN SAKINCASI VAR MIDIR?

Kesinlikle yoktur. Sünnet ilk çağlarda çakmak taşı ile başlanmış ve günümüze kadar çeşitli aletler kullanılmıştır. Lazer sünnet tekniği, operasyon yapan kişinin ve kalabalık aile tarafından izlemesi durumunda herkesin lazer gözlüğü kullanması gerekiğinden pahalı bir sistemdir. 1984 yılından beri kullanılan Bipola Koter, sünnet işlemini kısaltmakla kalmayıp çocuğun gözünde işlemin sevimsizliğini büyük ölçüde azaltmakta, kanamanın en aza indirilmesini sağlamaktadır.

İslamda Sünnet

misirsunnet-482x330

Adresimiz

Adres:Turan Mahallesi Kurultay Sokak No 10
          Fayton Pazarı Altı    Turgutlu/MANİSA

Tel&Fax: 0 236 312 86 86 - 0 236 314 93 43

Email:  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Takip Ediniz

Sosyal medya hesabımızı takip ederek bilgi edinebilir bizimle ilgili haberlere ulaşabilirsiniz

Sosyal Medya Hesapları